Kamyon Ve Tır Kantar Çeşitleri 

Günümüzde ağırlığı yüksek ürünlerin veya malzemelerin tartılması için tır ve kamyonlara yüklenmesi konusunda yüklü ağırlıklar için kantar çeşitleri bulunmaktadır. Kantar çeşitleri kiralanabildiği gibi aynı zamanda satılık tır kantarı hizmetleri de bulunmaktadır.

 

Kantar Nedir? 

Kantar ağırlık yükleri belirli bir kilonun çok üzerinde olan malzemelerin tırlara yüklenirken aynı zamanda olması gereken ağırlıkları hesaplayan bir tartı sistemidir. Bu bağlamda özellikle endüstriyel alanda oldukça fazla tercih edilen kamyon kantar çeşitleri istek üzerine uygun malzemelerin tartılması amacıyla kiralana bilmektedir.

 

 Tır Kantarı Özellikleri Nelerdir? 

Tır kantarları büyük tır araçlarının arkasına özel uzman servis ekibi tarafından montaj edilerek kullanılmaktadır. Tır kantarları, malzemelerin doğru tartılarak aynı zamanda tır veya kamyonlara yerleştirilmesine yardımcı olmaktadır. Tır kantarlarının yaygın kullanılan endüstri sektörlerine detaylarıyla bakılacak olursa Endüstriyel tesisler montajı, ağır nakliye hizmetleri, konut projeleri, iş ve alışveriş merkezleri otoyol inşaatı başlıca çalışma alanları arasında yer almaktadır. Özellikle inşaat şirketleri80 tonluk kamyon kantar inşaat malzemelerinin taşınması tartılması olarak kullanılmaktadır.

Bir tır kantarının doğru ağırlık ölçülmesi ve sağlıklı sonuçlar almak için etkili muayene servislerince tartı cihazının periyodik muayenesinde kullanılan kalibrasyonları iki yıl süreli olacak şekilde, kontrol edilmelidir. Bu bağlamda ilgili doğruluk sınıfı ve normal değerdeki kütle alanında kabul edilmiş laboratuvarlarda yaptırılır.

Bir tır kantarında dikkat edilmesi gereken özelliklere bakılacak olursa, kantarın gerekli muayenelerinin yapılmış olması, sağlamlık, global tek tartı sistemleri uzman personeli tarafından kurulmuş olması, Doğru kantarın doğru endüstri sektörüne göre seçilmiş olması, gelişmiş entegrasyona sahip olması, dijital kantar yazılımının son sürüm olarak kullanılması,

Tır Kantarları Nasıl Kullanılır? 

Kamyon veya tırların bulunduğu yüzeye uygulamış olduğu ağırlığı ölçmek suretiyle kilogram olarak sonuçlar veren tır kantarı temel olarak iki farklı temel noktası bulunmaktadır. Bu temel faktörlerin birincisi Alüminyumdan yapılan hassas platform olması ve bu platformdan alınan verileri inceleyen bir indikatör olmasıdır.

Kantara giriş yapan her aracın tartımı kaydedilmektedir ve çıkış esnasında ilk tartım ile son tartım arasındaki değer hesaplanır. Tır kantarları tırlara monte edilmekte ve malzemelerin daha kolay yüklenerek tartılması sağlanmaktadır. Global tek tartı sistemleri kendi uzman kadrosu ile gerekli ve hassas olan tüm montaj işlemlerini titizlikle tamamlamaktadır.

Kamyon, kamyonet ve tır gibi büyük araçların ve yükleri oldukça ağır taşıyabilecek araçların yükleneceği yüklerin belli bir ağırlık sınırı mevcuttur. Bu sınır genellikle kamyonetlerde en çok 3500 ton, kamyonun ise 45 ton olarak sınırlandırılmıştır. Dolayısıyla yüklenecek olan malzemelerin tonaj ağırlıkları kontrol edilerek araçların seçimleri doğru gerçekleştirilmelidir.

 

  1. El Tır Kantarları 

Tır kantarları fiyat bağlamında sektörlerin değişik gruplarında satılık veya kiralama hizmetlerini global tek tartı sistemleri tarafından ikinci el tır kantarı ve satılık tır kantarı hizmetleri verilmektedir. Yine 2. el piyasasında firma bütçelerine uygun ikinci el tır kantarı konusunda uzman kişiler tarafından yönlendirilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
×