Kantar 

Tır Kantarı

Tır Kantarı

Ağır ve büyük nesnelerinin ağırlığını belirlemek ve tartmak için dizayn edilmiş tek kollu yapıya sahip bir terazidir. Kantarda yapısı gereği birçok soru sorulmaktadır. Bu soruların başında kantar nedir gelmektedir. Baktığımızda ve incelediğimizde yatay bir kol ve bu kolun uç noktasında, tartılacak olan nesneyi asmak için kullanılan çengel, ek olarak bir kol üzerinde hareket etmeye yarayan sabit bir ağırlıktır ve kantarın topu ve kantarın bıçağından ortaya çıkarak meydana gelmiştir. Yapı olarak incelenecek olursa kantarı bir çeşit kaldıraç türü olarak tanımlayabiliriz.

 

Kantar Nedir? 

Ayrıca fizikte gücü, kuvveti ölçmek için kullanılan ve okullarda fizik derslerimizde de gördüğümüz ve halk dilinde el kantarı olarak adlandırılan dinamometre de bir kantar çeşidi olarak karşımızı çıkmaktadır. Halk dilinde kantar nedir veya halk arasında baktığımızda kamyon ve türevleri tarzı araçlarda veya vagonlar gibi ağır nesneleri, cisimleri, malzemeleri ölçen tartan büyük baskül ve küçük el ölçü terazileri de kantar olarak bilinmektedir. Özellikle mimari anlamda birçok ihtiyacı karşılamaktadır.

 

Kantar Ne İçin Kullanılır? 

Kantar 0 ağırlığın, sisteme asılı olan nesne ile yaylarının yukarıya doğru olarak yukarı yönde hareket etmesini sağlayan bir ölçüdür. Ağırlığı ölçmeye yarayan ve çoğu ülkede ve milletlerde halen resmi olarak bakıldığında kantar kullanımı tartı görevi gördüğünü söylemek mümkündür. Halk dilinde veya halk arasında ya da esnafların olduğu yerlerde pazarlarda geçmişten günümüze kadar gelen bu sözcük, ‘kantara koymak’ gibi farklı deyimleri de Türk diline kazandırdığını görülebilir.

Ölçmek ya da ölçüm araçları olarak bilindiği için çok fazla tercih edilmektedir. Ağırlıkların en iyi yöntem ile ölçülmesi kantar kullanımı sayesinde yapılmaktadır. Bundan dolayı da kişilere zorluk çıkarmadan çabuk ve pratik bir şekilde ölçümler devam etmektedir.

Birçok aşamada teknolojik olarak gelişmeye devam etmektedir. Ağırlığın en basit ve doğru yöntemleri ile ölçülmesini sağlayarak kiralama ya da satış işlemleri de yapılmaktadır. Kantarlar çoğu zaman tır kantarı olarak da geçmektedir. Tırların kantarı hacmi çok büyük olduğu için birçok yükün taşınması sağlanmaktadır.

Kantarın Şirketlere Faydaları Nelerdir? 

Tır kantarları araç tekerleklerinin altına konulduğu için aracın ağırlık taşıma süresini büyük oranda arttırmaktadır. Yükün ihlali konusunda hiçbir sakınca göstermediği için de kantar faydaları çok fazla olarak bulunmaktadır. Kantar her sektörde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle sanayi sektörlerinde kullanılan kantar ölçümleri birçok açıdan yarar sağladığı için firmaların vazgeçilmezi olarak bilinmektedir. Bundan dolayı kantar seçimlerinin ürünlere yönelik doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bazen kiralanıp bazen de satışları söz konusu olmaktadır.

Ürünlerin gelişim süreci arttıkça kantar fiyatları aynı doğrultuda ilerlemektedir. Kantarın doğru bir şekilde ölçüm yapması tüm firmalar için önemli olmaktadır. Bundan dolayı da en iyisinin seçimi her zaman gerekmektedir. Kullanılan bu ürünler sayesinde maksimum değerler de rahat bir şekilde bulunmaktadır. Kapasite artacağı için uzun yollarda en çok tercih edilen sistemler olarak bilinmektedir. Özellikle büyük tipli araçlarda kullanılması can ya da mal kayıplarının önlenmesini sağlamaktadır. Her bir kantarın farklı bir ağırlık limiti bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
×

Kantar Programı Tır Kantarı